Szkolenie odbywa się w Sokolikach

Sokole Góry "Sokoliki" to najciekawszy rejon wspinaczkowy w południowo-zachodniej Polsce. To także najciekawsze miejsce w kraju oferujące wspinaczkę skałkową w granicie. Jest to od lat naturalny teren wspinaczkowy i szkoleniowy dla środowiska z zachodniej Polski.

"Sokoliki" położone są między trzema wsiami: Trzcińskiem, Karpnikami i Wojanowem. Stamtąd też prowadzą najdogodniejsze szlaki wiodące w skały. Góry Sokole to najbardziej interesujący fragment Rudaw Janowickich. Granitowe turnie geologicznie zbliżone są do skały występującej w Tatrach Wysokich. Stąd popularność tego rejonu wśród licznych kursów wspinaczkowych. Początkujący opanowują zdolność wyszukiwania dróg, techniki asekuracji oraz technikę wspinaczki w różnych formacjach skalnych. Stykają się, często po raz pierwszy, ze specyficznym, szorstkim i - choć dla niektórych nieprzyjemnym w dotyku - to oferującym doskonałe tarcie granitem.

Zasady i etyka

Sokole Góry znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Z faktu tego nie wynikają żadne utrudnienia dla prowadzenia działalności wspinaczkowej. Warto jednak (nie tylko ze względu na obecność parku) zwrócić uwagę na to, aby zabierać ze sobą wszystko to, co przynieśliśmy w skały. Puste puszki, plastikowe butelki i inne śmieci to niestety coraz częstszy obrazek z Sokolików. Prawda jest też taka, że to nie tylko turyści ale sami wspinacze przyczyniają się do zaśmiecania skał.

Stanowiska zjazdowe

Obecnie, dzięki społecznej pracy ekiperów, coraz więcej dróg w Sokolikach wyposażonych jest w stałe punkty asekuracyjne i stanowiska zjazdowe. Umożliwiają one szybkie opuszczenie się po zakończeniu prowadzenia.

Stanowiska pozwalają także łatwo i szybko zainstalować wędkę. Powinna ona być powieszona w odpowiedni sposób, tak aby lina nie wycierała pierścieni w stanowiskach zjazdowych. Pierścienie te zrobione są ze stosunkowo miękkiego stopu i trąca o nie lina wpływa nań destrukcyjnie.

Jeśli chcesz rzucić wędkę ze stanowiska zjazdowego użyj karabinka zakręcanego (zdj. 1) lub dwóch zwykłych ustawionych zamkami przeciwstawnie. Jeśli nie planowałeś rzucać wędki ale po poprowadzeniu drogi poprosił cię o to partner lub znajomi, którzy mogliby mieć problem z jej demontażem, przewiąż się jak do opuszczenia a następnie podwieś linę na ekspresie (zdj. 2) lub na karabinku (zdj. 3) tak aby ta nie tarła bezpośrednio o pierścień. Po zakończeniu wędkowania, nawet niedoświadczona osoba, dochodzi do stanowiska i wypina ekspres lub karabinek. Następnie opuszczana jest na pierścieniu. Jest to bardzo prosta czynność bez możliwości popełnienia błędu. Tak więc szanujmy stanowiska zjazdowe i wędki rzucajmy przez karabinek.

Baza noclegowa

9 UP

Noclegi w salach wieloosobowych, pod wiatką i własnych namiotach. Do dyspozycji kuchenka elektryczna, umywalnie, toalety, prysznice. Jest też ścianka wspinaczkowa, ale raczej dla zaawansowanych wspinaczy.