Kursy / Kurs taternicki

Kurs taternicki

Przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego uprawiania wspinaczki w górach pozbawionych pokrywy śnieżnej. Do kursu mogą przystępować osoby, które ukończyły kurs wspinaczki skalnej i otrzymały zaświadczenie ze skierowaniem na kurs taternicki...

Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania

Kurs trwa 14 dni (10 dni szkoleniowych). W cenę nie są wliczone noclegi.
Szkoła zapewnia sprzęt wspinaczkowy poza obuwiem, ale warto mieć swój sprzęt osobisty:

  • kask
  • uprząż + 2 pętelki osobiste (150 cm. prusiki)
  • 3 karabinki HMS + przyrząd typu reverso

Program:

Zadaniem kursu jest nauczenie samodzielnego pokonywania dróg taternickich w warunkach letnich. W tym celu prowadzimy zajęcia teoretyczne oraz terenowe, obejmujące m. in. następujące zagadnienia:

  1. samodzielną asekurację w ścianach i na graniach,
  2. umiejętność wspinaczki w różnych warunkach: terenowych, pogodowych, w nocy,
  3. wielokrotne zjazdy w terenie górskim,
  4. podstawy autoratownictwa i pierwszej pomocy,
  5. planowanie taktyki wspinaczek górskich,
  6. podstawy terenoznawstwa i nawigacji,
  7. posługiwanie się mapą, przewodnikami, schematami i odnajdywanie drogi w ścianie,
  8. dokumentowanie przejść ścianowych,
  9. zapoznanie z topografią ogólną Tatr i topografią szczegółową rejonu działania kursu,
  10. normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy i zagadnienia ochrony przyrody.
Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania

Zajęcia terenowe składają się z serii wspinaczek na drogach wielowyciągowych o stopniu trudności dostosowanym do warunków pogodowych oraz predyspozycji zespołu (przeciętnie o trudnościach II-V+.
Zajęcia teoretyczne odbywają się w formie seminariów w zespołach oraz wykładów z wykorzystaniem środków multimedialnych.

Założenia organizacyjne:

  • Zajęcia terenowe odbywają się w zespołach maksymalnie czteroosobowych (tj. 3 kursantów plus instruktor).
  • Trudności i klasa dróg wspinaczkowych zależeć będą od stwierdzonych przez instruktora predyspozycji psychofizycznych kursantów. Zapewniamy jednocześnie, że zarówno osoby, które pragną wspinania na drogach trudnych, jak i osoby nie stawiające sobie wysokiej poprzeczki znajdą na naszym kursie wiele satysfakcjonujących wrażeń.
  • Zakładamy, że technika pokonywania trudności technicznych jest tylko jednym z elementów sztuki taternickiej. W szkoleniu prowadzonym przez COS PZA główny nacisk kładziemy na wyrobienie w uczestnikach umiejętności samodzielnego i bezpiecznego działania w górach. Wiąże się to z opanowaniem przez absolwenta zarówno technik asekuracyjnych, jak i orientacji w terenie oraz umiejętności wyszukiwania optymalnej drogi w ścianie.

Informacje dla uczestników kursów:

Spotykamy się w "Betlejemce" na Hali Gąsienicowej. Poniżej opis dojścia:

Z Kuźnic -

  • Przez Boczań i Skupniów Upłaz (niebieskim szlakiem) - jednostajnie nastromiony, komfortowy chodnik tutystyczny. Wariant uciążliwy podczas silnego wiatru. W zimie może wymagać użycia raków.
  • Doliną Jaworzynki (żółtym szlakiem) - dnem doliny, a następnie stromo zboczami Wielkiej Kopy Królowej - na Przełęcz między Kopami. W czasie zachodniego wiatru może być korzystny. W zimie - często niebezpieczny z powodu zagrożenia lawinowego w górnych partiach.
  • Kolejką linową przez Kasprowy Wierch [PKL-Kasprowy]. Zejście (żółtym szlakiem) lub (zimą) zjazd na nartach na Halę Gąsienicową. Wariant dogodny na dobrą pogodę. W zimie dla piechurów niezalecany, może wymagać użycia raków. W sezonie bywają kłopoty z biletami na kolejkę. W czasie silnego wiatru kolej nie kursuje.

Z Brzezin -

  • Drogą jezdną wiodącą Doliną Suchej Wody (czarnym szlakiem). Droga monotonna, najdłuższa (ok. 7,5 km), ale w czasie bardzo złych warunków pogodowych (wiatr, wysokie zagrożenie lawinowe, itp.) jedyna bezdyskusyjnie bezpieczna.
    Niewielkie nastromienie pozwala w zimie wygodnie transportować bagaż na sankach.
    Jedyny w okolicy szlak udostępniony przez TPN dla rowerzystów, z racji stanu nawierzchni (niegdyś brukowej) stanowi opcję raczej dla masochistów. Najlepsze warunki dojazdowe można znaleźć niekiedy... w zimie (po twardym śniegu).

Szkoła zapewnia cały sprzęt techniczny, poza obuwiem i odzieżą.
Sprzęt potrzebny do zajęć praktycznych zostanie wydany każdemu z uczestników na miejscu, z magazynu ośrodka.

Poza sprzętem oferowanym przez szkołę, niezbędny będzie również osobisty ekwipunek, który każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą.

Prosimy o zabranie na kurs:

  • ciepła odzież i bielizna oddychająca;
  • czapka i rękawiczki;
  • odzież wierzchnia nieprzemakalna - przeciwwiatrowa (kurtka z kapturem i spodnie);
  • buty podejściowe;
  • zapasowe skarpety;
  • latarka czołowa z zapasową baterią;
  • plecak z pasem biodrowym (optimum 30-40 l.);
  • obuwie domowe (kapcie, klapki);
  • scyzoryk lub inny składany lekki nóż;
  • termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l);
  • śpiwór (Betlejemka oferuje tylko koce),

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu ma się zaopatrzyć samodzielnie.

Warto posiadać także:

W "Betlejemce" nie są prowadzone usługi gastronomiczne, jest tylko kuchnia turystyczna wyposażona w gaz i środki sanitarne (w cenie noclegu). Uczestnicy kursów powinni organizować samodzielnie swoje wyżywienie. Menażki, kubki, sztućce należy mieć własne. W odległości 5 minut drogi jest schronisko Murowaniec z atrakcyjną ofertą kulinarną (w schronisku można kupować chleb w bochenkach).

Aby zapisać się na kurs i zarezerwować na nim miejsce, wyślij maila podając wybrany termin i wpłać 1000 zł wadium (zadatku) na konto podane w zakładce kontakt. Resztę kwoty dopłacasz pierwszego dnia, zanim ruszymy w teren. W przypadku niestawienia się na kursie wadium nie jest zwracane.

Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania Kurs wspinaczki, szkoły wspinaczki, kursanci szkoły wspinaczki, kurs wspinania, kurs wspinaczkowy, szkoła wspinaczki, kurs wspinaczki skalnej,  nauka wspinania

Terminy kursów.

Uwaga! Możliwe również zorganizowanie kursu w terminie zamówionym przez grupę 3 osobową.

Powrót do kategorii Kursy