Często zadawane pytania

 1. Co zawiera się w cenie kursu?
 2. Gdzie nocujemy?
 3. Czy w pobliżu można zrobić zakupy?
 4. Gdzie i o której rozpoczyna się kurs?
 5. Jak wygląda dzień na kursie?
 6. Jak wygląda egzamin?
 7. Co zabrać na kurs?
 8. Co to jest wadium?
 9. Czy muszę mieć własny sprzęt?
 10. Jak powinna wyglądać zgoda rodziców?
 11. Dlaczego Jarek nie "jeździ"?

Co zawiera się w cenie kursu?

Cena kursu zawiera szkolenie oraz wyposażenie w sprzęt wspinaczkowy na czas szkolenia. Należy mieć własne buty wspinaczkowe i ewentualnie woreczek z magnezją.

Wyżywienie we własnym zakresie, sami też opłacacie noclegi.

Gdzie nocujemy?

Do dyspozycji mamy dwie bazy, Tabor "Pod Krzywą" i "9 UP". Możesz spać pod własnym namiotem (12-14 zł/noc) lub w domku, w sali wieloosobowej (18-20 zł/noc). Jeśli chcesz spać w domku to daj znać, zarezerwuję miejsce. W obu przypadkach w cenie jest ciepły prysznic i dostęp do kuchenki.

Czy w pobliżu można zrobić zakupy?

We wsi (ok. 20 minut pieszo) jest całkiem dobrze zaopatrzony sklep. Możemy się w nim zaopatrzyć w podstawowe artykuły spożywcze i nie tylko.

Gdzie i o której rozpoczyna się kurs?

Kursy rozpoczynają się o godz. 10 rano na Taborze "Pod Krzywą" albo w "9 UP" - upomnij się, jeśli nie otrzymałeś mapki z opisem dojazdu. Zalecana punktualność! Zaczynamy od spraw papierkowych: spisanie danych, sprawdzenie ubezpieczeń i zaświadczeń lekarskich, zgody rodziców (dotyczy osób niepełnoletnich). Następnie otrzymujecie program szkolenia i sprzęt wspinaczkowy, którego będziecie używać przez cały kurs. No i ruszamy w Sokoły, każdy będzie się wspinał już od pierwszego dnia. Najpóźniej drugiego dnia zaczynacie prowadzić.

Jak wygląda dzień na kursie?

Zaczynamy o 9 rano i działamy w skałach do 16 - 20 (w zależności od pogody i realizowanego programu). Tak więc należy zjeść porządne śniadanie i przygotować sobie jedzenie i picie na cały dzień.

Jak wygląda egzamin?

Nie ma egzaminu jako takiego. Jesteś obserwowany i oceniany każdego dnia :) Aby pozytywnie ukończyć kurs (otrzymać skierowanie na szkolenie tatrzańskie) powinieneś samodzielnie, z własną asekuracją poprowadzić drogi o trudnościach IV i opanować program kursu.

Co zabrać na kurs?

 • Zaświadczenie lekarskie (może być lekarz pierwszego kontaktu) o "braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie wspinaczkowym" lub Kartę Zdrowia Sportowca.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW.
  Ubezpieczenie może być na dowolna kwotę (wymóg formalny), ważne żeby zawierało ryzyko uprawiania niebezpiecznych sportów.
 • W przypadku osób niepełnoletnich - oświadczenie o zgodzie na udział w kursie podpisane przez oboje rodziców.
 • Dowód wpłaty zaliczki
 • Buty wspinaczkowe - od 150/200 zł.
  Pamiętaj, aby były mocno dopasowane, ciasne (palce stóp LEKKO podgięte). Nie chodzi sie w nich tylko wspina. Nie daj się jednak namówić na zbyt ciasne - wspinanie nie może być katorgą! Ostatecznie mogą być korkotrampki - ok. 40 zł. Koniecznie na gumowej, czarnej podeszwie a nie żółtej, kauczukowej!
 • Plecak (30-40 litrów) do noszenia sprzętu, latarka.
 • Ubiór dostosowany do pory roku i warunków atmosferycznych (zawsze może się ochłodzić i zacząć padać). Buty trekingowe, czapkę i rękawiczki, może być zimno!
 • Podstawowy zestaw biwakowy, śpiwór.
 • Warto zabrać aparat fotograficzny, woreczek z magnezją (szczególnie, jeśli ma być ciepło).

Co to jest wadium?

Wpłacając wadium (zaliczkę w wysokości 200zł) rezerwujesz sobie miejsce na kursie. Resztę kwoty dopłacasz pierwszego dnia, zanim ruszymy w skały. W przypadku niestawienia się na kursie wadium nie jest zwracane.

Czy muszę mieć własny sprzęt?

Nie, szkoła zapewnia niezbędny sprzęt wspinaczkowy.

Potrzebujesz jedynie buty wspinaczkowe i ewentualnie woreczek z magnezją. Jeśli jednak masz swoją uprząż, kask, kubek, czy też kości i chciałbyś się uczyć na własnym sprzęcie to oczywiście zabierz go na kurs.

Jak powinna wyglądać zgoda rodziców?

Zgoda rodziców

Dlaczego Jarek skacze jak jeździ?

Jarek skacze jak "jeździ" tylko w przeglądarce Internet Explorer, która nie do końca obsługuje standardy www. Użyj firefox-a, żeby zobaczyć jak Jarek płynnie "jeździ".. :)